Özel Gereksinimli Öğrenci Velileriyle İletişimde 5 İpucu

Aileye özel gereksinimli bir bireyin katılması ile birlikte ailede süregelen yaşam düzeni ciddi bir değişime uğrar. Çocuğun gelişim sürecinden eğitim sürecine ve topluma karışmasına kadar aile katılımı büyük öneme sahiptir. Çocuğun yaşamının tüm alanlarında önemli bir etkiye sahip olan ve eğitiminde etkin payı olan anne ve babanın, çocuğun eğitiminde daha aktif rol almasının sağlayacağı yararlar göz ardı edilmemelidir.

Özel gereksinimli öğrenci velisinin, eğitime aktif katılımı ile çocuğun var olan kapasitesini en üst düzeyde kullanabildiği gözlemlenebilir. Anne babaların çocuğunun eğitim programına katılımı ile öğrenme kapasitesi kısa dönemde artabilir. Aynı zamanda çocuğun güven duygusu ve dil becerileri de daha hızlı gelişebilir. Özel gereksinimli öğrenci velisi ile eğitmenler arasında iletişimde çeşitli yollara başvurulabilir.

Özel Gereksinimli Öğrencinin Velisi ile İletişiminde 5 Önemli İpucu Nedir?

Özel gereksinimli öğrenci velisi, çocuğunun tüm gelişiminde ve eğitiminde etkin rol oynar. Okul ve aile arasındaki iletişim, çocuğun eğitim sürecinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özel gereksinimli öğrencilerin velileri ile güçlü bir iletişim kurmada, ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  1. Aile eğitimi toplantıları aracılığı ile özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin birbirleriyle, uzman ve eğitimcilerle tanışma şansı fırsatları olabilir. Aile, içinde bulunduğu durumu sadece kendisinin yaşamadığı ve yalnız olmadığını görebilir. Bu durum, ailenin yaşadığı çaresizlik, kaygı ve korkuları aşmasını daha kolaylaştırır.
  2. Çocuğun gelişimi hakkında anne babaları bilgilendirme, çocukların gelişimlerine yönelik bilgi sahibi olmalarını sağlar. Yaşadıkları sorunları çözüme ulaştırmalarına yönelik bilgiler edinmelerini de kolaylaştırır.
  3. Anne babalara duygusal destek sağlama da en önemli yöntemlerden biridir. Anne ve babalar zaman zaman, karşılaştıkları sorunlar verecekleri tepkilerde bocalayabilir. Duygusal destek sayesinde bu süreç daha kolay aşılır.
  4. Çocuklarına öğretmenlik ve rehberlik yapabilmeleri için anne ve babalara yönelik eğitim programları düzenlenmesi, okul ve aile arasındaki iletişimi güçlendirir.
  5. Öğretmen ve ebeveyn aktivitelerini içeren ortak programlar planlamak, iletişimi güçlendiren diğer önemli yollardan biridir.

Özel Eğitimin en önemli halkalarından biri de ailelerdir. Özel gereksinimli öğrenci sadece eğitim ortamında değil, yaşamı boyunca sizinle birlikte olacağı tüm ortamlarda, öğrendiklerini uygulama fırsatı bulur.

Özel Gereksinimli Öğrenci Velileri ile İletişim hakkında daha geniş bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Herkes Gelişmeyi ve Desteği Hak eder.