Zihinsel Engelli Çocuğumla Nasıl İletişim Kurmalıyım?

zihinsel-engelli-bireyler-iletisim

Zihinsel engelli bireyler ile iletişim kurmak engelsiz bireyler ile iletişim kurmaktan bir hayli farklıdır. İnsanların dünyaya bakış açısı ve anlama yöntemi iletişimin başarılı olmasında büyük bir etkendir. Zihinsel engeli olan çocuklar ile iletişim kurmak için onların bakış açısını anlamak gerekir.

Çocukları ile iletişim konusunda başarısız olan birçok ebeveyn tarafından “Zihinsel engeli olan çocuğumla nasıl iletişim kurmalıyım?” sorusu sorulur. Zihinsel engel bireylerin hayata bakışını etkileyen bir rahatsızlıktır. Ancak doğru yöntemler ile zihinsel engelli bireyler ile iletişim de mümkündür.

Zihinsel Engelli Bireyler İle İletişim Kurmak

Zihinsel engeli olan bireyler ile iletişim kurmak için onların bakış açısını anlamaya çalışmanız gerekir. En önemli husus ise onlardan sizi normal ve hızlı bir şekilde anlamasını beklememek gerektiğidir. Zihinsel bir engeli olan bireyin sizi anlamak konusunda güçlük çekmesi gayet doğaldır. Bu noktada doğru yöntem ve tavırlar ile çocuğunuza yaklaşmanız gerekir.

zihinsel-engeli-olan-cocugum-ile-nasil-iletisim-kurmaliyim-2

Zihinsel Engelli Çocuklar ile Nasıl İletişim Kurulur?

Zihinsel engelli çocuklar ile iletişim kurmak için öncelikli olarak kendi tavırlarınızı gözden geçirmelisiniz. Onlara sakin bir şekilde yaklaşmalı ve davranışlarınızı yadırgamamalısınız. Bazı durumlarda ilk denemede iletişim kurmak mümkün olmayabilir. Bunu anlayışla karşılamalı ve denemeye devam etmelisiniz.

Zihinsel engelli çocuklar ile iletişim kurarken ebeveynler tarafından sık yapılan hatalar ise aşağıdaki gibidir;

  • Çocuğun tek seferde ebeveynin beklediği davranışı yapması istenmesi,
  • Çocukların ciddi ve sinirli bir tavırla yönlendirilmeye çalışılması,
  • Engeli bulunan çocuktan engelsiz bir çocuğun davranışlarını sergilemesinin beklenmesi,
  • Çocuğa bağırmak ve sözlü şiddet uygulanması,
  • Çocuk için gerekli rehabilitasyon desteğinin alınmaması.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Desteği İletişim İçin Şart

Özel gereksinimi olan çocuklar ile iletişim kurmak ebeveynler için bir hayli zordur. Bu durumun en temel nedeni de ebeveynlerin daha önce böyle durumlar ile karşılaşmamış olmasıdır.

Söz konusu zihinsel engeli olan çocukların eğitimi, iletişim ve sosyal hayata katılması olduğunda ev ortamında ebeveynler tek başına başarılı olamazlar. Çocuklarınızın gelişimi ve sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden destek almalısınız.

İlginizi Çekebilir! Dikkat Dağınıklığı Nedir?