ogrenme-kaybi-nedir-nasil-önlenir

Öğrenme kaybı nedir sorusu dönemsel olarak öğrendiklerini unutan öğrencilerin ebeveynleri tarafından sıkça sorgulanmaktadır. Öğrenme kaybının ortaya çıkması için öğrenmeye ara verilmesi gerekir. Bununla birlikte pekiştirilmemiş bilgilerin eksik tekrarı ile öğrenme kaybı ortaya çıkabilmektedir.

Öğrenme kaybı ortaya çıkış nedeni eksik tekrar ve bilgilerin tam olarak öğrenilemiyor olmasıdır. Bu noktada verilebilecek en büyük örneklerden biri de yaz tatillerinde okulda öğrendiklerini unutan çocuklardır. Öğrenme kaybı her çocukta olduğu gibi büyüklerde de ortaya çıkabilen bir durumdur. Öğrenilen bilgilerin korunması için öğrenme kaybının önlenmesi şarttır.

Öğrenme Kaybı Nedir? Nasıl Önlenir?

Öğrenme kaybı önlenmesi için düzenli tekrar ve hatırlama gereklidir. Öğrencilerin okul döneminde öğrendiklerini tatil dönemlerinde unutmasının en büyük nedeni de yetersiz tekrardır. Öğrenme kaybı sadece belli yaş aralıklarını kapsamaz.

Öğrenimin başlamasından itibaren bilgilerin yeteri kadar pekiştirilememesi ve eksik tekrarı ile öğrenme kaybı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle eğitime verilen uzun süreli aralar uzmanlar tarafından hoş karşılanmamaktadır. Öğrenme kaybını önlemenin ise basit bazı yolları mevcuttur.

Öğrenme Kaybı Önleme Yolları 

Öğrenme kaybı önleme yolları temelde öğrenilen bilginin kaybedilmemesi esasında belirlenir. Öğrenilen her bir bilginin günlük hayatta kullanımı pekiştirilmesini sağlamaktadır. Öğrenme kaybını önlemek için yapabileceğiniz bazı aktiviteler bulunmaktadır. Bununla birlikte öğrenme kaybının önlenmesine uzman desteği alınması da gerekmektedir.

  • Öğrenme kaybı öğrenilen bilginin yetersiz tekrarı ve pekiştirilememesi ile ortaya çıkmaktadır.
  • Öğrenme kaybının önlenmesi için düzenli tekrar gerekir.
  • Pekiştirilen bilgilerin aralıklarla tekrar edilmesi gerekir.
  • Öğrenme kaybı öğrencilerde en çok okuma becerisi ve matematik alanlarında ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda yeterli pratik ile öğrenme kaybını önlemek mümkündür.
  • Öğrenme kaybı yaşanmasının en büyük nedeni bilgi alımına ve tekrarına ara verilmesidir. Bunun engellenmesi için uzman desteği alabilir, özel eğitim alan çocuklarınız için uygun özel eğitim merkezlerine başvurabilirsiniz.

Kimler Öğrenme Kaybı Yaşar?

Öğrenme kaybı belli bir yaş grubuna ya da kesime hitap eden bir rahatsızlık değildir. Her yaş grubundan öğrencinin yaşayabileceği bir durumdur. Bununla birlikte birçok soruna oranla düzeltilmesi de daha kolaydır.

İlginizi Çekebilir! Dikkat Dağınıklığı Nedir? Nasıl Önlenir?