Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kas, iskelet, ya da kalp ve damar sistemlerinde yaşanan fonksiyonel bozuklukların tedavilerini içeren fizik tedavi ve rehabilitasyon, fiziksel tedavi ya da yöntemlerin süreçte uygulanması ile gerçekleştirilmektedir. Vücuda dışarından sıcak ya da soğuk olacak şekilde yapılan tedaviler, çeşitli masaj veya egzersiz yöntemleri ile ağrının azaltılması, ortadan kaldırılması ve pek çok farklı şekilde karşılaşılabilecek hareket kabiliyetindeki kısıtlamaların bertaraf edilmesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile gerçekleştirilmektedir. İlaç ile uygulanan bir tedavi olduğu bilindiği için değeri her geçen gün artmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, vücutta mevcut olan ağrının düzeyinin azaltılması, kullanılan ilaçların sayısının ya da seviyesinin kısılması, kaslarda bir gevşemenin oluşması ve duruş bozukluklarının ortadan kaldırılması, fizik tedavinin temel amaçları arasında yer almaktadır. Ayrıca bedensel açıdan doğuştan veya daha sonra oluşan kısıtlıkların bertaraf edilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması için yapılan pek çok fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması bulunmaktadır.

İlaçların verdiği etki göz önünde bulundurulursa, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının etkisi ilaçlar kadar yüksek olmaktadır.

Fizik Tedavi Uygulamasını Gerektiren Hastalıklar

İlaç tedavisi olmadan, tamamen fiziksel tedaviler ile gerçekleştirilen fizik tedavi uygulamaları, pek çok hastalığın iyileştirilmesi için tercih edilmektedir. Bu hastalıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Eklemlerde Yaşanan Rahatsızlıklar
  • Kaslarda Oluşan Hastalıklar
  • Serebral Palsi
  • Parkinson
  • Sinir Sistemlerinde Meydana Gelen Hastalıklar
  • Omurilik Yaralanmaları Sonucunda Oluşan Felçler
  • Omurgalarda Meydana Gelen Hastalıklar
  • Beyin Kanaması ya da Tansiyon Atakları Sonucunda Meydana Gelen Felçler

Evde Fizik Tedavi

Kendi başına yürümekte zorlanan ya da yürüyemeyen, evden çıkma ihtimali olmayan ve ayağa kalkmakta zorlanan hastalar için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları evde de gerçekleştirilebilmektedir. Fizyoterapistler, doğuştan ya da sonradan olması fark etmeksizin, hareket kabiliyetindeki kısıtlılıkları evde tedavi ile ortadan kaldırabilmektedirler.

Randevu ve Diğer Sorularınız İçin Bizi Arayın!

Bizi arayarak izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. değerlendirme, özel eğitim, servis ve randevu tamamen ücretsiz, devlet destekli olarak sağlanmaktadır..