Özel Gereksinimli Bireylerin Ailelerine 5 Önemli Tavsiye

Bir insanın yaşamında en güzel duygulardan biri, hiç kuşkusuz çocuk sahibi olmasıdır. Ebeveynler çocukları için en iyi yaşam koşullarını oluşturmak, sağlıklı büyümelerini sağlamak için büyük bir özen gösterir. Özel gereksinimli bireylerin ailelerinde ise bu durum çok daha büyük bir titizlik gerektirir. Bu özel durumu kabullenmek ve özel gereksinimli çocuğu her yönüyle sahiplenmek, anne ve babalara düşen en büyük görevlerdendir.

Özel gereksinimli bireyler, farklı özellikleri ve ihtiyaçları olan bireylerdir. Bu durumu kabullenmek anne ve baba için ne kadar zor olursa olsun, ailenin mutluluğu ve çocuğun sağlıklı ve sosyal bir yaşam sürebilmesi için son derece önemlidir. Özel gereksinimli bireylerin ailelerin, bazı tavsiyelere uyması ile hem kendilerinin hem de çocuklarının yaşamları kolaylaşabilir.

Özel Gereksinimli Bireylerin Ailelerin Uyması Gereken 5 Önemli Tavsiye Nedir?

Özel gereksinimli bireyler sosyal açıdan birçok zorlukla karşı karşıya kalabilir. Bu durumlar ile baş edebilmelerinde ailelerine de büyük görevler düşer.

Özel gereksinimli bireylerin ailelerine 5 önemli tavsiye;

  1. Çocuğun sağlıklı gelişiminde anne ve babanın birlikte ve tutarlı davranmaları çok önemlidir. Aksi takdirde anne babanın çelişkili davranışları, çocuk tarafından kullanılabilir. Anne ve babaların ortak fikir ve görüş birliğinde olması ve çocuklarını doğru yönlendirmeleri gerekir.
  2. Çocuğunuzun özel durumunu kabul etmek, toplum içinde bakışlardan daha az etkilenmesini ve sosyal çevreye daha kolay adapte olabilmesine yardımcı olur. Siz çocuğunuzu kabullenmiş ebeveynler olarak çocuğunuzu topluma daha kolay kabul ettirebilirsiniz.
  3. Çocuğunuzu eve kapatmayın, sosyal çevreden kesinlikle uzaklaştırmayın. Parka götürün ve akranları ile bir arada olabileceği gezilere götürün. Birlikte yürüyüş yapın ve ona çevreyi tanıtın. Çocuğunuzun sorularına, kaç kez sorarsa sorsun mutlaka cevap verin.
  4. Çocuğunuzdan yapamayacağı bir davranışı ya da beceriyi istemeyin. Onun sınırlarını zorlamanız güvenini sarsabilir ve başarısızlık duygusuna kapılarak içine kapanmasına sebep olabilir. Çocuğunuzun tek başına bir şeyler yapmasına izin verin. Çocuğunuzun bir işi başardığında, takdir edilmeye ihtiyacı vardır.
  5. Çocuğunuzu aşırı korumayın. Gerekli önlemleri aldıktan sonra kendi başlarına hareket etmelerine müsaade edin.

Çocuğunuzdan beklentilerinizi özel durumlarına göre sınırlı tutun. Normal gelişim düzeyine sahip olan bir çocukla özel gereksinimli bireyler kesinlikle karşılaştırılmamalıdır. Diğer engelli çocukların aileleri ile bir araya gelip duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilir, bilgi alışverişinde bulunarak rahatlayabilirsiniz.

Özel Gereksinimli bireyler hakkında daha geniş bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Herkes Gelişmeyi ve Desteği Hak eder.