Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Evde fizik tedavi hizmeti bakıldığında evde verilen fizik tedavi uygulamalarında herhangi bir sebepten dolayı fizik tedaviyi kendi evinde olmak isteyen kişiler kayıp ettikleri fonksiyonel ve fiziksel kapasitelerini tekrardan kazanmalarını sağlanır. Fizik tedavi süreci zahmetli geçen inme, bel fıtığı, omurilik yaralanmaları gibi hastalıklarda tedavi sürecinde olumsuz etki eden kişilerde yüksek maliyet gibi faktörler ortadan kaldırılarak evde hizmet verilmektedir. 

Evde fizik tedavi hizmetlerinde genellikle öncü olan sağlık kuruluşları ile beraber evde hizmet sağlanır. Sağlık hizmetlerinin bünyesinde yer alan sağlık hizmetleri ile beraber değerlendirmeler yapılır ve randevu günü ile beraber saatler belirlenir ve evde fizik tedavi uygulamalarına başlanır. 

Evde Fizik Tedavi Hizmeti Nedir? 

Fizik tedavi alması gereken bireyler herhangi bir sebepten dolayı fizik tedavi uygulamalarını kendi evinde almak isteyen bireyler kaybetmiş oldukları fiziksel ve fonksiyonel kapasitelerini tekrardan kazanabilirler böylece bütüncül bir tedavi sağlanır. Evde fizik tedavi hizmeti bakıldığında sağlık hizmetleri, medikal merkezlerde, hastanelerde verilebildiği gibi evlerde de verilir. Evlerde en rahat bir şekilde sağlanan medikal hizmetlerden olan fizyoterapi ile beraber kas, iskelet sistemi hastalıkları için yapılır. 

Evde Fizik Tedavi Hizmeti Nasıl Yapılır? 

Evde uygulanan bu tedavilerde hastaların değerlendirilmesi ile evde fizik tedavi hizmeti başlar. Hastanın durumu ile beraber hedefleri doğrultusunda hastaya özel program oluşturulur. Evde fizik tedavi hizmeti yönetmenliği ile beraber hastalara özel program oluşturulur ve fizyoterapist eşliğinde yapılan tedavi yöntemi ile beraber tedavi süresi hastaya göre değişebilmektedir, ortalama olarak 1 saat içerisinde tedavi uygulanır. Evde fizik tedavi nasıl yapılır genel olarak, 

  • Tedavi süreci genellikle hastaya göre değişir ve fizyoterapistlerin uygun görmesi ile beraber manuel terapi, elektro terapi, kupa terapi, bantlama, hacamat gibi birçok iğneleme gibi bütünleyici tedavi yaklaşımı uygulanır. 
  • Özellikle Geriatri denilen yaşlı bireylerin kronik ile akut sağlık sorunlarında evde fizyoterapi uygulamaları büyük bir önem arz etmektedir. 
  • Yaşlı olan hastaların ve yatağa bağlı olan bireyler kendi özel bakımlarını yapamadıkları zaman fizyoterapi çalışmaları önemlidir. 
  • Fizyoterapi ile beraber kişilerin evde egzersiz yapması sağlanabilir ve böylece uzun süreli yatmaya bağlı olan sorunlar daha az etkiler. 
  • Hangi sağlık sorunundan dolayı fizyoterapi alınırsa alınsın bu durumda birinci temel ve amaç hastaların en kısa süreç içerisinde bağımsızlığını hedef alması ve tedavi programının seçilmesi önemlidir. 

Kimler Evde Fizik Tedavi Hizmeti Yaptırır? 

Fizik tedavi hizmetleri bakıldığı zaman romatizmal hastalıklardan, sporcu yaralanmalarına, inme durumlarına, hamile egzersizlerine, ortopedik sorunlardan, kireçlenme durumuna ve aynı zamanda özel çocuklardan omurga sağlığına kadar fizyoterapi rehabilitasyon tıp dalının ilgilenmediği alan bulunmaz. Kimler evde fizyoterapi hizmeti alabilir bakıldığı zaman, 

  • Fizyoterapi rehabilitasyon programları için esas amaç hastaların fonksiyonlarını arttırmak olmaktadır bununla beraber bağımsızlaştırmak, sporcuysa eğer spora dönüşümünü hızlandırmak, bağımsızlaştırmak olmaktadır. 
  • Ağrı şikayetlerini ortadan kaldırmak, sporcuysa spora dönüşünü hızlandırması sağlanır aynı zamanda özel çocuklarda seviyesine uygun gelişimsel süreçlere katkı sağlar. 
  • Fizyoterapi rehabilitasyon hizmetlerine bakıldığı zaman fizyoterapist olan kişiler hastaları bulunduğu ortamda bizzat eve giderek tedaviye alması sağlanır. 
  • Zorunlu hallere bakıldığı zaman en önemli konu ise hastaların mobil olma sorunu olabilmektedir ve kişiler herhangi bir sebepten dolayı yataktan kalkamıyorsa destek verilir. 
  • Kişilerin kas atrofileri, solunum kapasitesinde düşüklük gibi birçok istenmeyen sağlık sorunlarının da önüne geçebilmektedir. 

Evde Fizik Tedavi Hizmeti Ücreti  

Evde fizik tedavi ücreti bakıldığında genellikle seans şeklinde alınır ve hastaların alacağı tedavi yöntemine göre ücretlerde değişebilmektedir. Bazı fizik tedavi hizmeti veren sağlık hizmetlerinde ücretsiz randevu oluşturulur ve fizyoterapistler ilk adımda hastaların evlerine giderek değerlendirmede bulunur ve tedavi programı konusunda ücretsiz olarak bilgilendirilebilirler. Bu sebeple evde fizik tedavi almak istediğiniz zamanlarda bu noktada tedavi hizmeti sağlanır ve seans sevildikçe daha fazla seans ile program uygulanır. 

Evde Fizik Tedavi Hizmeti Avantajları 

Evde fizik tedavi hizmetleri ile beraber kişinin etrafında bir sağlık görülmesinin olması önemlidir. Bazı durumlarda evde fizyoterapi uygulamaları bazen can kurtaran görevi sağlar ve hasta olan kişilerin ihtiyaçlarına göre elektroterapi cihazlarının da eve götürülmesi hizmetin kalitesini arttırabilmektedir. Evde fizik tedavi hizmeti avantajları bakıldığında hangi sağlık sebebinden dolayı destek alınırsa alınsın birinci temel amaçlardan biri hastanın en kısa sürede bağımsızlığı hedef alması ve tedavi etmesidir. 

Tüm hastalıkların kendine özel bir programı vardır ve bu programlara bakıldığı zaman hastaların tedavilerinde kendisinin de katılımı erken şifa açısından önemli bir noktadır. Özellikle ağır bir hareket kaybı ortadan kaldırılır ve bu programlarda evdeki bakım sağlayan kişilerin eğitimi ile daha iyi bir şekilde sağlanır. Kişilerin hareket kabiliyeti ağrılar ile sınırlandığı zaman evde fizik tedavi oldukça rahat ve etkili bir uygulama olmaktadır. 

Evde Fizik Tedavi Hizmetini Kim Verir? 

Eve fizik tedavi hizmetine bakıldığında fizyoterapistler ile yapılır ve genellikle sağlık klinikleri üzerinde çok geniş bir yelpazede hizmet verilebilmektedir. Genellikle hastaneler ile beraber özel fizyoterapi kliniklerinde verilebilmektedir. Evde fizik tedavi almak isteyen hasta ile hasta yakınları sağlık profesyonellerinden destek alabilirler ve verilen hizmetlerde verilen en basit egzersiz bir oldukça avantajlı bir eğitim sağlanır. Fizik tedavi uygulamaları tamamen sağlık yetkilileri ile yapılan hizmetlerdir.