Başakşehir Ram Rehberlik Araştırma Merkezi

Istanbul-Basaksehir-RAM-Rehabilitasyon-Merkezi

Başakşehir Rehabilitasyon Merkezi, RAM kapsamında eğitim ve öğretim kurumlarında, psikolojik ve rehberlik danışma hizmetlerini etkin şekilde yürütmek üzere çalışmaktadır. Özel eğitime gerek duyan çocukların, eğitsel değerlendirme, tanılama ve yönlendirme hizmetleri gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda söz konusu bireylerin ailelerine yönelik de rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri verilmektedir. Özel öğretmenler ve psikolojik danışmanlar ile beraber, değişebilen saatlerde hizmet sağlanmaktadır.

Başakşehir içinde verilen Rehberlik Araştırma Merkezi hizmetleri kapsamında çocuklarınızın en iyi eğitimi almasını sağlayabilir, böylece daha başarılı bir hayata başlamasına yardımcı olabilirsiniz. Başakşehir RAM olarak 15 yıllık bir tecrübe ile hizmet veren firmamız, son teknolojiyi kullanarak, modern ortamlarda bilişsel anlamda çözümler üretmektedir.

Başakşehir RAM Programları Nelerdir?

Rehberlik Araştırma Merkezi için kabul edilen birçok öğrenci bulunmaktadır. Eğer bir çocuğun üstün zekaya sahip olduğu düşünülüyorsa, aile başvuru gerçekleştirebilmektedir. Ardından da personelin eğitimi kapsamında WISC-R ve Stanford Binet Testleri gibi zeka testleri, gelişim testleri yapılmaktadır.

Bunun dışında özel gereksinimi olan çocuklar için de özel eğitimler vardır. Bu kapsamda şu gibi çocuklar kabul edilmektedir;

  • Otizm: Yaygın olarak rastlanan Otizm, nörolojik bir bozukluktur. Belirtileri çocukluk döneminde çıkmaktadır.
  • Konuşma güçlüğü: Konuşma güçlüğü çocukluk döneminde başlamaktadır. Sosyal gelişim üzerine olumsuz etkiler bulundurur.
  • Öğrenme güçlüğü: Disleksi olarak da adlandırılan öğrenme güçlüğü, çocukların daha zor öğrenmelerine neden olmaktadır.
  • İşitme güçlüğü: İşit duyarlılığına azalma olarak ifade edilen bu durum sosyal ve bilişsel gelişim üzerine etkileri azaltmaktadır
  • Down sendromu: 800 doğumda bir görülen zihinsel ve fiziksel bir rahatsızlıktır. Başakşehir RAM tedavisi bu durumda verilebilmektedir.
  • Fizik tedavi: Çocukların fiziksel anlamda ortaya çıkan yetersizlikleri gidermek üzere verilmektedir.

Başakşehir içinde RAM hizmetleri sadece üstün zekalı çocuklara değil, bu gibi durumlara sahip, özel gereksinimleri olan çocuklara da verilmektedir.

Başakşehir RAM Nasıl Başvuru Yapılır?

Özel gereksinimi olan ya da üstün zekalı çocukları olan aileler hangi çocuklar RAM’a gönderilir sorusunu merak edebilmektedir. Bunun için saydığımız durumlar geçerli olmaktadır.

İstanbul Başakşehir RAM için başvurmak istiyorsanız, çocuğunuzun özel bir eğitime gerek duyduğuna dair bir raporu almanız gerekmektedir. Ardından buna ilişkin eğitim almaya başlanabilmektedir. Eğitim birden fazla alanda sağlanmakta olup sosyal, fiziksel ve bilişsel anlamda olumlu gelişmeler kaydedilmektedir.

Aileler tarafından gerekli başvurular yapılabilmekte olup, bunun için çocuğun özel eğitime gerek duyduğundan şüphe etmeniz gerekir. Çocuğunuz yaşıtlarına göre değişik davranışlar sergiliyorsa, değerlendirme talebinde bulunarak ilgili tüm sonuçları almanız mümkündür. Başakşehir içinde hizmet veren kurumumuz, çocuğunuza kaliteli bir eğitim vermektedir.

Başakşehir RAM Nasıl Yapılır?

Başakşehir Rehabilitasyon Merkezi özel gereksinimi olduğu düşünülen çocuklara ücretsiz değerlendirme yapmaktadır. Böylece kişinin fiziksel, zihinsel ya da dil gelişim düzeyinin, yaşıtlarına uygun olup olmadığını kolay şekilde görebilirsiniz.

Bu testler ardından ihtiyaç fark edilirse, bireylerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ücretsiz özel eğitimler verilmektedir. Başakşehir RAM alanında uzman kadromuz, duyarlı eğitim sistemi ile üstün sonuçlar almanıza yardımcı olmaktadır.

Eğitim başlangıcında ve tamamlanması ardından, Başakşehir rehabilitasyon merkezine ya da eve ulaştırmak için ücretsiz servis hizmeti de sağlanmaktadır. Böylece en iyi çözümleri almanıza yardım edilmektedir.

Başakşehir RAM Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Günümüzde birçok kişi çocuğunun özel ihtiyaçları olup olmadığını sorgulamaktadır. Rehabilitasyon Araştırma Merkezi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bunlara başvuru tarihlerinin ne zaman olduğu, kişilerin aklına gelmektedir.

Bunun için belirli bir zamanın beklenmesi gerekmemektedir. Çocuğun özel eğitime gerek duyduğuna ilişkin rapor bunun için yeterlidir. Burada rapor vermeye yetkin olan hastanede mevcut çocuk psikiyatristi muayene yapmakta, ardından da karar verilmektedir.

Sonrasında raporlar beraber Başakşehir RAM merkezine başvurmanız yeterlidir. Ancak eğitimlerin daha erken verilmesi, çocuklar için o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle erken tanının önemini bilmeniz gerekir.

Çocuğunuzun özel gereksinimleri olduğunu düşünüyorsanız ya da bu konuda şüpheleniyorsanız, en yakın uzman çocuk psikiyatristine gitmeniz gerekir.

Başakşehir RAM Eğitimi Ücretli Midir?

Başakşehir ceviz akademi içinde verilen RAM hizmetleri için ücret ödemeniz gerekmez. Bunun için ilgili kişilerin, sosyal güvencesi olduğu ya da olmadığı önemli değildir. Eğer gerek bulunuyorsa, eğitim özel bir şekilde sağlanmaktadır.

Hizmetler Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı destekli olduğu için, bakanlık tarafından masraf ve giderler karşılanmaktadır. Bu durum ücret ödemeyi gerektirmez.

Rehberlik Araştırma Merkezleri Başvuru Şekilleri

Günümüzde Rehberlik Araştırma Merkezleri iki şekilde başvuru almaktadır. Bunlar verilen hizmetlere göre değişmekte olup şu şekildedir;

0 ile 4 yaş arası: Bu hizmet okul öncesi eğitime henüz başlamamı 0-4 yaş arasındaki çocuklara verilmektedir. Eğer gereksinim varsa aileler başvuru yapabilmekte, rapor için hastaneye gittikten sonra eğitime başlanabilmektedir.

Okul çağı: Bu hizmetler okul çağında olan çocuklara verilir. Sınıf öğretmeni gelişimsel açıdan eksiklik ya da üstün zekalılık olduğunu düşünürse, onunla bir görüşme yapılabilir. Ardından Başakşehir RAM yönlendirmesi yapılarak, gerekli işlemler yapılır.

Bu konularda ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, iletişime geçerek istediğinizi sorabilirsiniz.

Başakşehir RAM Etkinlikleri Nelerdir?

Rehberlik Araştırma merkezleri etkinlikler bakımından birçok faaliyet göstermekte olup ana hatlarıyla bunlar şu şekildedir;

Aile veya oklun isteğiyle, öğrenciler teste tabi tutularak sonuca göre önlem alınmaktadır.

İşitme ya da ortopedik engel gibi durumları mevcut olanlar da aynı şekilde incelenerek duruma göre hareket edilmektedir.

Destek eğitimi gerekli inceleme ve araştırmalar ardından, özel eğitime gerek duyan kişilere verilmektedir.

İlgili öğrenciler belirli aralıklar ile takip edilerek, gelişim durumları kontrol edilmekte, böylece gerekli önlemler alınmaktadır.

Bunun yanı sıra üniversite hastaneleri ile iş birliği yapılarak, tıbbi tedavi isteyen vakalarda psikolojik tedaviler, tıbbi destekle gerçekleştirilmektedir. Başakşehir RAM ekipleri alanında uzman kişilerden oluşmakta olup, bünyesinde psikolojik danışmanlar, psikologlar, psikometris, eğitim programcısı ve çeşitli sosyal çalışanlardan meydana gelmektedir.

Bunların yanı sıra uzman öğreticiler, fizyoterapistler ve müdürler de bulunmaktadır. Başakşehir içinde hizmet veren kurumumuz, alanında uzman ekibi sayesinde çocuklarınıza gerekli testleri kısa sürede yapmakta, buna göre uygun planlar oluşturmaktadır.